Gunnar Wennerberg Gustavsberg

606823

GUNNAR WENNERBERG, "Lindlöf" (1897-1910), "Styvmorsviol" (1897) med flera, tallrikar, assietter, fat, kakfat på fot, karott, 8 dlr., porslin, Gustavsberg, jugend, polykrom dekor, några med guldkant, diameter ca 17-23 cm, karottens längd ca 29 cm

HISTORIK: Modellerna formgivna inför Stockholmsutställningen 1897, vissa av dem kom aldrig i produktion, de hör med sin stiliserade naturalism till de vackraste uttrycken för den tidiga svenska jugendstilen

Slitage, smärre nagg, ett kakfat på fot med större nagg och spricka på fotringen

Keramik/Porslin, Samlingar

Monter 20

Gunnar Wennerberg Gustavsberg

Budhistorik (17 bud)
4574606
3 400
4570807
3 200
4574593
3 200
4570807
4574590
2 800

Slutpris SEK:
3 400
328 EUR, 373 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.