Jan W Morthenson

606762

JAN W. MORTHENSON (född 1940): OPUS 95, signerad och daterad Jan W. Morthenson 1988 på baksidan, akryl och pastellpenna på duk, ca 100x81 cm;

HISTORIK:
Jan Wilhelm Morthenson, född 7 april 1940 i Örnsköldsvik, är en svensk tonsättare och bildkonstnär. Morthenson komponerade nonfigurativ- och metamusik samt målade i en konkretistisk och abstrakt anda.

1964 utför tonsättaren Jan W. Morthenson tillsammans med Olle Baertling kompositioner för televisionen där bild och ton skulle samverka. Antiphonia för orkester av Morthenson och bilder av Baertling.
Morthenson komponerade även musiken till Baertlings retrospektiva utställning på Konstakademien i Stockholm 1969.

Morthenson studerade för Runar Mangs och Ingvar Lidholm, samt studerade estetik vid Uppsala universitet och för den tyske musikteoretikern Heinz-Klaus Metzger.
Mortheson valdes in som medlem i Föreningen svenska tonsättare 1965. Han var styrelseledamot i Elektronmusikstudion (EMS) 1973-1975, ordförande i svenska sektionen av International Society for Contemporary Music (ISCM) och ordförande i Fylkingen 1975-1976.

Konst, Modernt måleri, Samlingar

Jan W Morthenson

Budhistorik (18 bud)
4586229
3 200
4598042
4586229
2 600
4598026
2 400
4586229

Slutpris SEK:
3 200
322 EUR, 366 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.