Jan W Morthenson

606760

JAN W. MORTHENSON (född 1940): OPUS 107, signerad och daterad Jan W. Morthenson 1988 på baksidan, akryl och pastellpenna på duk, ca 55x46 cm;

HISTORIK:
Jan Wilhelm Morthenson, född 7 april 1940 i Örnsköldsvik, är en svensk tonsättare och bildkonstnär. Morthenson komponerade nonfigurativ- och metamusik samt målade i en konkretistisk och abstrakt anda.

1964 utför tonsättaren Jan W. Morthenson tillsammans med Olle Baertling kompositioner för televisionen där bild och ton skulle samverka. Antiphonia för orkester av Morthenson och bilder av Baertling.
Morthenson komponerade även musiken till Baertlings retrospektiva utställning på Konstakademien i Stockholm 1969.

Morthenson studerade för Runar Mangs och Ingvar Lidholm, samt studerade estetik vid Uppsala universitet och för den tyske musikteoretikern Heinz-Klaus Metzger.
Mortheson valdes in som medlem i Föreningen svenska tonsättare 1965. Han var styrelseledamot i Elektronmusikstudion (EMS) 1973-1975, ordförande i svenska sektionen av International Society for Contemporary Music (ISCM) och ordförande i Fylkingen 1975-1976.

Smärre ytmärke

Konst, Modernt måleri, Samlingar

Jan W Morthenson

Budhistorik (23 bud)
4597350
3 400
4597206
3 200
4597206
4597004
2 800
4597004
2 600

Slutpris SEK:
3 400
342 EUR, 389 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.