Sofia Nordvieger oljemålning

606758

SOFIA NORDVIEGER: Porträtt föreställande Karl Mikael Bellman, signerad och daterad á tergo Sofia Nordvieger 1934, kopia efter orginal utfört 1779 av Per Krafft, olja på duk ca 84x66 cm

Historik: Orginalet till detta porträtt ufördes 1779 av Per Krafft d. ä. och hänger idag på Gripsholms Slott i Mariefred.

Konst, Äldre måleri

Fack 32

Sofia Nordvieger oljemålning

Budhistorik (19 bud)
4573963
3 400
4571051
3 200
4571051
4571049
2 800
4564407
2 400

Slutpris SEK:
3 400
328 EUR, 373 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.