Karl XI 1681 Wittenberg 1655 2 handlingar

606667

HANDLINGAR BL.A. KARL XI (2). KARL XI (1655-1697), kung av Sverige 1604.
Egenhändigt undertecknat brev daterat Kungsör 14 december 1681. Omfattar 1 1/2 sida i folio samt adressida (ca 320 x 200 mm.). Papperssigill.

Ställt till assessorn Gyllenborgh.

Arvid Wittenberg (1606-1657, även kallad Wirtenberg von Debern), general och fälttygmästare i Tyskland, fältmarskalk, 1655 ståthållare över Pommern, med Karl X Gustav i Polen, tillfångatagen i Warszawa.
Egenhändigt undertecknad handling på tyska, daterad Krakow 30 november 1655. Med sigill. Omfattar 2 sidor i folio (ca 250x180 mm). Uppklistrad på papper.

Veck, småskador, fläckar, Wittenberg något skuren, senare numrerad, uppklistrad på papper

Böcker/Kartor, Handskrifter, autografer

Budhistorik (6 bud)
4594410
1 600
4593826
4593583
1 400
4588131
1 300
4581830

Slutpris SEK:
1 600
154 EUR, 175 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.