DERRIÈRE LE MIROIR, Giacometti,

606492

DERRIÈRE LE MIROIR, nr 148, La Fondation Marguerite et Aimé Maeght a St-Paul, innehållande 1 originallitografi i färg av Miró, samt 1 originallitografi av Giacometti, färglitografier efter Braque, Chagall, Ubac, Tal-Coat delvis i utvik.

HISTORIK:
Den banbrytande och inflytelserika Derrière le Miroir grundades 1946 av Aimé Maeght, som hade öppnat sitt konstgalleri året innan. 253 utgåvor publicerades - den sista i 1982 - och blandningen av poesi och texter av t.ex. Apollinaire, Breton, Jouhandeau, Ponge tillsammans med litografiska illustrationer av Maeghts konstnärer (Alechinsky, Bacon, Bazaine , Braque, Calder, Chagall, Giacometti, Kandinsky, Matisse, Miró, Tapies, för att nämna några) gjorde det omedelbart till ett samlarobjekt

Bruksslitage, nött

Böcker/Kartor, Konst- och kulturhistoria, Konst, Grafik

Budhistorik (9 bud)
4579738
1 600
4578779
4579736
1 400
4578779
1 300
4579733

Slutpris SEK:
1 600
161 EUR, 183 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.