Jan W Morthenson

606310

JAN W. MORTHENSON (född 1940): OPUS 45, signerad och daterad Jan W. Morthenson XI/87 på baksidan, akryl och pastellpenna på duk, ca 65x54 cm;

HISTORIK:
Jan Wilhelm Morthenson, född 7 april 1940 i Örnsköldsvik, är en svensk tonsättare och bildkonstnär. Morthenson komponerade nonfigurativ- och metamusik samt målade i en konkretistisk och abstrakt anda.

1964 utför tonsättaren Jan W. Morthenson tillsammans med Olle Baertling kompositioner för televisionen där bild och ton skulle samverka. Antiphonia för orkester av Morthenson och bilder av Baertling.
Morthenson komponerade även musiken till Baertlings retrospektiva utställning på Konstakademien i Stockholm 1969.

Morthenson studerade för Runar Mangs och Ingvar Lidholm, samt studerade estetik vid Uppsala universitet och för den tyske musikteoretikern Heinz-Klaus Metzger.
Mortheson valdes in som medlem i Föreningen svenska tonsättare 1965. Han var styrelseledamot i Elektronmusikstudion (EMS) 1973-1975, ordförande i svenska sektionen av International Society for Contemporary Music (ISCM) och ordförande i Fylkingen 1975-1976.

UTSTÄLLNINGAR: Galleri Konstruktiv Tendens, Stockholm (Separatutst.1988). Landskrona Konsthall och Sandvikens Konsthall tillsammans med glaskonstnären Erik Höglund

Konst, Modernt måleri, Samlingar

Jan W Morthenson

Budhistorik (11 bud)
4596319
2 800
4595979
2 600
4596317
2 400
4595979
4586664
1 400

Slutpris SEK:
2 800
270 EUR, 307 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.