Salomon Hofling miniatyrporträtt

606309

SALOMON HOFLING (1779-1827): Miniatyrporträtt, sannolikt föreställande lagman Per Stenberg (1781-1841), gouache på elfenben, signerad och daterad 1804, monterat i samtida läderetui, fodrat med grönt sammet, baksida med (skadad) påskrift, sannolikt lydandes lagman P. Stenberg, etuiets storlek ca 7,5x6 cm

Etuiet saknar 2 av 3 hakar

Konst, Äldre måleri

Monter 12

Budhistorik (12 bud)
4585828
2 600
4580417
2 400
4585654
4580417
4575667
1 900

Slutpris SEK:
2 600
251 EUR, 285 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.