Gunnar Wennerberg Gustavsberg Jugend

606046

GUNNAR WENNERBERG, "Snödroppe" (1897), "Blåsippa" (1897-1901), "Äppelblom" (1897), assietter, fat, kakfat på fot, 13 dlr., porslin, Gustavsberg, jugend, polykrom dekor, guldkant, diameter ca 17-26 cm, uppläggningsfatens (2) längd 32 cm

HISTORIK: Modellerna formgivna inför Stockholmsutställningen 1897, vissa av dem kom aldrig i produktion (Snödroppe), de hör med sin stiliserade naturalism till de vackraste uttrycken för den tidiga svenska jugendstilen

Smärre slitage, enstaka delar med missfärgningar, nagg förekommer

Keramik/Porslin, Matserviser, kaffeserviser, Samlingar

Budhistorik (27 bud)
4570796
5 000
4571403
4 800
4570796
4 600
4571401
4 400
4570796
4 200

Slutpris SEK:
5 000
483 EUR, 548 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.