Dahlberg Suecia Antiqua 1856 3 vol

605839

DAHLBERG, ERIK. Suecia antiqua et hodierna, I-II, J. & A. Riis,1856

2 band i tvärfolio (ca 420x320 mm.). Något nötta halvfranska band med 4 upphöjda bind,
titeletiketter med guldpressade titlar, 1 band med fläckad rygg, guldsnitt, fläckar och slitage förekommer.

Andra upplagan av Erik Dahlbergs monumentala Suecia, vilken trycktes som ett propagandaverk
med avbildningar av de viktigaste städerna och byggnaderna i stormaktstidens Sverige. Denna
upplaga är den första där kopparsticken ersatts med litografiska tryck.

Ej fullständigt genomgångna

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk

Monter 23

Budhistorik (20 bud)
4572034
1 400
4572025
1 300
4572024
4572020
4572017

Slutpris SEK:
1 400
135 EUR, 153 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.