Bojan Kina Kangxi

605837

BOJAN, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), ovoid form, dekor av reserver med figurer i bergslandskap samt sångfåglar vid prunus och bambu i underglasyrblått, botten med dubbla cirklar, höjd ca 21 cm

Smärre slitage, lock saknas, botten med borrhål samt krackelering

Orientaliskt, Porslin, Selected

Bojan Kina Kangxi

Budhistorik (23 bud)
4580065
23 000
4579739
22 000
4577585
21 000
4579735
20 000
4577585
15 500

Slutpris SEK:
23 000
2 220 EUR, 2 521 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.