Hänge Hirz i silver

605779

HÄNGE, s.k. 'Hirz', Jemen/Oman, silver, delvis förgylld, infällda karneoler, nertill hängande runda bjällror utan kläpp, 1900-tal, monterad på svart kartong, höjd ca 21 cm, bredd ca 14 cm

Ställvis ärgad

Etnografica, Guld/Smycken, Halsband, hängsmycken

Makadamgatan 11, Helsingborg

Hänge Hirz i silver

Budhistorik (7 bud)
4567502
700
4567501
650
4567499
600
4567497
550
4561025
500

Slutpris SEK:
700
68 EUR, 77 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 339 kr.