Fåtöljer design Alvar Aalto

605767

ALVAR AALTO, fåtöljer, 1 par, modell 401, Artek, 1960-tal, stomme av formböjd björk, klädsel i bast, höjd ca 100, bredd ca 61, sitthöjd ca 35 cm, modellen formgavs 1933

Klädsel med slitage, hål, visst behov av lagning, den ena fåtöljen något ranglig

Möbler, Fåtöljer, Design, Selected

Geijersgatan 14, Göteborg

Fåtöljer design Alvar Aalto

Budhistorik (6 bud)
4564552
2 600
4562813
500
4560541
450
4554455
4554105

Slutpris SEK:
2 600
262 EUR, 297 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 774 kr.