Skål Kina 1700-tal

605527

SKÅL, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oval form, konturerad kant, dekor av strödda blommor i underglasyrblått, lambrekängbård, längd ca 31, höjd 8 cm

PROVENIENS: Inköpt på S. Magaliff Antik-, Konst & Juvelaffär, Birger Jarlsgatan 13, Stockholm

Glasyrnagg

Orientaliskt, Porslin

Skål Kina 1700-tal

Budhistorik (7 bud)
4555325
4555118
4555118
1 900
4554333
1 800
4554333
1 600

Slutpris SEK:
212 EUR, 241 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.