Tallrikar Kina 1700-tal

605523

TALLRIKAR, 2+2 st., porslin, Kina, tidig Qianlong (1736-1795), dekor i underglasyrblått, diameter ca 23 cm

HISTORIK: Samtida med tallrikar bärgade från skeppet Götheborg som förliste 1745

Nagg, sprickor

Orientaliskt, Porslin

Tallrikar Kina 1700-tal

Budhistorik (20 bud)
4568807
1 700
4568681
1 600
4567182
4567456
1 400
4567182
1 300

Slutpris SEK:
1 700
164 EUR, 186 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.