Gunnar Wennerberg

605415

GUNNAR WENNERBERG, blombord, Gustavsberg, 1900-talets början, rund jardinière med reliefdekor av festoner och vädurshuvuden, uppburen av tre joniska kolonner på fotplatta, märkt, höjd ca 84, diameter 66 cm

ÖVRIG INFORMATION
Modellen presenterades på Baltiska utställningen i Malmö 1914, avbildad i katalogen benämnd som "Blomsterbord i hvit fajans. Gustafsberg. G. G:son Wennerberg."

Nagg, spricka, krackelyr

Keramik/Porslin, Övrigt porslin och keramik, Samlingar, Selected

Rum 6

Gunnar Wennerberg

Budhistorik (20 bud)
4570044
11 000
4570033
10 500
4570039
10 000
4570033
9 800
4570038
9 600

Slutpris SEK:
11 000
1 054 EUR, 1 238 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.