Maj Bring Stockholmsmotiv

605345

MAJ BRING (1880-1971): Molins fontän, Kungsträdgården, Stockholm, ej signerad, olja på pannå, ca 50x60 cm

PROVENIENS
Maj Brings kvarlåtenskap (1971)
därefter i arv till kusinbarnet Dag Widman, överintendent på Prins Eugens Waldemarsudde

Maj Bring tillhörde de mest tongivande modernistera - hon började sin utbildning på Valand i Göteborg för Carl Wilhelmson. Ett par år senare blev hon elev vid Konstakademien i Stockholm. 1908 reste hon ner till Paris och fick där se Gertrude Steins modernistiska konstsamling, med bland andra Cézanne, Matisse, Picasso, vilket gjorde stort intryck på henne. I Paris studerade hon på Henri Matisses målarskola.

1913 debuterade hon i Stockholm i en utställning med Mollie Faustman, Oscar Molitor och Edvin Ollers. Tillsammans med Mollie Faustman och Charlotte Mannheimer arrangerade hon 1921 en stor utställning på Liljevalchs konsthall med enbart kvinnliga konstnärer. Därefter återvände hon till Paris för att studera på André Lhotes målarskola.

Maj Bring var tidigt medlem i Föreningen Svenska Konstnärinnor och under åren 1949 till 1951 var hon dess ordförande. Hon finns bland annat representerad på Nationalmuseum, Moderna Museet, Borås konstmuseum, Jönköpings länsmuseum, Norrköpings konstmuseum och på Prins Eugens Waldemarsudde.

Rum 5

Maj Bring Stockholmsmotiv

Budhistorik (22 bud)
4565525
7 600
4565135
7 400
4565135
6 800
4565120
6 600
4564991
6 400

Slutpris SEK:
7 600
746 EUR, 828 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.