Gunnar Eklöf stolar

605272

GUNNAR EKLÖF, (19) stolar, modell 804/3B, stomme i björk, mahognyfanerad sits och rygg, 1950-tal, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, höjd ca 84, sitthöjd 38 cm

HISTORIK: Inredningsarkitekten och möbelformgivaren Gunnar Eklöf (1909-1963) samarbetade med Dr Bengt Åkerblom, som utifrån sin forskning kring sittande utvecklade den s k Åkerblom-stolen, med sin karakteristiska ryggknyck

Varierande slitage, huvudsakligen kraftigt, märken, repor, faneravslag, skador

Möbler, Stolar

Makadamgatan 11, Helsingborg

Gunnar Eklöf stolar

Budhistorik (8 bud)
4566000
4560283
4560283
1 800
4565999
1 700
4560283

Slutpris SEK:
212 EUR, 241 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 913 kr.