Spegel förgylld Empire

604980

SPEGEL, stockholmsarbete i empire, förgylld och bronserad, av Carl Gustaf Fyrwald (spegelfabrikör i Stockholm 1776-1825/32), signerad CGF, krön med dekor av strålsol, sidorna med kannelerade kolonetter, tvådelat glas, höjd ca 190 cm

Dekorbortfall, slitage, sprickor

Diverse, Speglar

Rum 6

Spegel förgylld Empire

Budhistorik (21 bud)
4563832
3 600
4563686
3 400
4563686
4562925
2 800
4562552
2 600

Slutpris SEK:
3 600
345 EUR, 405 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.