Klockkedja samt nyckel i 18 k guld 1800-tal

604929

KLOCKKEDJA, 18 k guld, ärtlänk, Edvard Rehn, Örnsköldsvik 1874, karbinhaken med otyldiga stämplar (troligen senare), längd ca 36 cm, URNYCKEL, 18 k guld, spår av blå emalj med frimurarsmyboler, bl.a vinkel samt passare, Carl Anders Pousett, Stockholm 1823, sigillstamp, dekor med lyra, totalvikt 28,3 g

Proveniens: Ett gammalt, orört samlarhem från Ångermanland

Emaljslitage, sigillstamp saknar stämplar, en dekordel saknas, bucklor, smärre skador

Guld/Smycken, Klockor/Ur

Budhistorik (3 bud)

4555196
6 000
4553110
4552334

Slutpris SEK:
6 000
579 EUR, 658 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.