Såssnipa silver Anders Johan Lignell

604924

ANDERS JOHAN LIGNELL, såssnipa på fot, silver, sengustaviansk, graverad och punsad dekor, bl.a. i form av fåglar, invändigt förgylld, genombruten fotavslutning, stämplad AJL, (mästare Sundsvall 1806-1824), höjd med hänkel 14 cm, vikt 136 g

Proveniens: Ett gammalt, orört samlarhem från Ångermanland

Lagningar och skador, sliten förgyllning

Silver

Budhistorik (11 bud)
4565115
2 400
4564601
4558679
4558679
1 800
4558677
1 700

Slutpris SEK:
2 400
242 EUR, 275 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.