Sockerskålar gustavianska J H Frodell

604923

J HENRIK FRODELL, sockerskålar med hänklar, 1 par, silver, gustavianska, stämplade Frodell (mästare 1784-1807), Falun 1797, graverad dekor, lock med bladdekor och lockknopp i form av pinjekotte, genombruten fot, avslutning med kulor, höjd 23, vikt 980 g

Proveniens: Ett gammalt, orört samlarhem från Ångermanland

Bådas bröstning med ägarmonogram

Silver

Budhistorik (10 bud)
4565555
6 400
4565537
6 200
4565535
6 000
4561584
5 000
4561432
4 800

Slutpris SEK:
6 400
618 EUR, 701 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.