Glasservis

604697

GLASSERVIS, 117 dlr., klar glasmassa, 1900-talets första hälft, snarlika, bestående av 27 vitvinsglas, 15 rödvinsglas, 10 snapsglas, 12 glöggmuggar med grepe och på fot, 10 likörglas, 1 Master snapsglas, samt 11 mindre dricksglas, 11 vattenglkas på fot, samt 3 ngt mindre än vattenglasen.
4 champagneglas graverade, 3 släta champagneglas.
4 graverade karaffer med proppar, ett par släta karaffer med proppar. 3 extra proppar samt en skål på tre fötter, diam ca 24 cm

Proveniens Kammarherre James Keiller, Särö

Glas, Dricksglas

Geijersgatan 14, Göteborg

Glasservis

Budhistorik (3 bud)

4578588
550
4572618
500
4572615

Slutpris SEK:
550
53 EUR, 60 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 344 kr.