Sköldring vikingatid

604609

SKÖLDRING, vikingatid, ca 800-1100, med dekor av bl a punkter i triangelform samt fiskbensmönster, kopparlegering, höjd ca 3 cm

Proveniens: Svensk samling av fornsaker och tidigare engelsk

Jordfynd, brott vid ena fästet samt forntida förstärkning/lagning vid andra fästet

Diverse

Monter 19

Sköldring vikingatid

Budhistorik (26 bud)
4557335
6 200
4557333
6 000
4557320
5 800
4557330
5 600
4557320
5 400

Slutpris SEK:
6 200
598 EUR, 680 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.