Värja officer infanteri svensk 1700-tal

604513

VÄRJA, för officer vid infanteri, svensk sent 1700-tal, treeggad stukatklinga utan märkning, fäste i brännförgylld mässing, stor kannelerad knapp, kavel lindad i koppartråd,
klinga längd 86,5 cm. total längd 102 cm

Saknar balja.

Vapen/Medaljer

Makadamgatan 11, Helsingborg

Budhistorik (5 bud)
4598355
2 400
4598341
4597428
4593049
950
4582286
900

Slutpris SEK:
2 400
229 EUR, 258 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 339 kr.