Värja officer infanteri svensk 1700-tal

604506

VÄRJA, för officer vid infanteri, svensk, 1700 tal, eneggad klinga med skålad slipning, slät utan märkning, fäste i förgylld mässing, knapp kannelerad, kavel lindad med oxiderad silvertråd, klinga längd 79 cm, total längd 94,5 cm

Balja saknas, klinga med fläckar, klinga eventuellt inte original

Vapen/Medaljer

Makadamgatan 11, Helsingborg

Budhistorik (10 bud)
4597119
4 600
4582880
4 400
4597118
4 400
4582880
4 200
4597117

Slutpris SEK:
4 600
452 EUR, 501 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 300 kr.