Dräktvärja officer 1800-tal

604502

DRÄKTVÄRJA, för officer, möjligen engelsk, klinga dubbeleggad med ås, omärkt, parersköld och
knapp i brännförgylld mässing, parersköld hjärtformad, knapp sexkantig, kavel lindad i oxiderad mässingstråd, klinga längd 83 cm, total längd 98,5 cm

Klinga lagad, korrosion. Balja saknas

Vapen/Medaljer

Makadamgatan 11, Helsingborg

Dräktvärja officer 1800-tal

Budhistorik (6 bud)
4598449
4598443
4598441
850
4598440
4597652
750

Slutpris SEK:
116 EUR, 132 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 339 kr.