Värja svensk infanteriet

604498

VÄRJA, svensk, för officer vid infanteriet, tidigt 1800-tal, dubbeleggad klinga med ås, graverade blommotiv intill klingfäste, parersköld och knapp i brännförgylld mässing, knapp kannelerad, kavel i lindad mässingstråd, klinga längd 75 cm, total längd 89,5 cm

Balja saknas, klinga med korrosion och hack, kavellindning något lös

Vapen/Medaljer

Makadamgatan 11, Helsingborg

Värja svensk infanteriet

Budhistorik (6 bud)
4597338
4597330
4597330
1 800
4597270
1 700
4597022

Slutpris SEK:
216 EUR, 240 USD
Utropspris SEK:
3 500

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 300 kr.