Dräktvärja 1700-tal

604496

DRÄKTVÄRJA, 1700-tal, rokoko, klinga dubbeleggad med ås, etsade blommotiv som varit förgyllda, delad av förgyllning kvar, parersköld och knapp i järn, kavel i trä utan lindning, klinga längd 71 cm, total längd 86 cm

Balja saknas, klinga sliten, klingfäste löst.

Vapen/Medaljer, Blankvapen

Makadamgatan 11, Helsingborg

Dräktvärja 1700-tal

Budhistorik (8 bud)
4597006
1 800
4596806
4596787
4596785
4590888
450

Slutpris SEK:
1 800
177 EUR, 196 USD
Utropspris SEK:
3 500

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 300 kr.