Officersvärja 1800-tal

604495

OFFICERSVÄRJA, möjligen Frankrike, 1800-tal, klinga eneggad skålslipad, bred, fäste i brännförgylld mässing, slät knopp och parersköld hjärtformad, kavel lindad med skinn, Längd klinga 81 cm, total längd 96,5 cm

Balja saknas, kavellindning ej original, klinga sliten, fäste löst.

Vapen/Medaljer

Makadamgatan 11, Helsingborg

Officersvärja 1800-tal

Budhistorik (2 bud)

4598811
4581974

Slutpris SEK:
33 EUR, 38 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 339 kr.