Dräktvärja för office

604491

DRÄKTVÄRJA, för officer, tidigt 1800 tal, möjligen Tyskland, klinga eneggad, bred och skålad, etsad
med floral dekoration och kanoner, pukor i guld, fäste i förgylld mässing med åttakantig knapp, kavel i trä utan lindning, slät parersköld som kan vinklas, Längd klinga 74 cm, total längd 94 cm

Kavellindning saknas, balja saknas, klinga med repor och hack.

Vapen/Medaljer

Makadamgatan 11, Helsingborg

Dräktvärja för office

Budhistorik (5 bud)
4596164
4596163
4581971
4581969
4581959

Slutpris SEK:
116 EUR, 132 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 339 kr.