Officersvärja svensk 1700-tal

604484

OFFICERSVÄRJA, svensk, 1700-tal, klinga dubbeleggad med ås, fäste i brännförgylld mässing, parerplåt vikbar, kavel lindad med mässingstråd, knopp kannelerad, klinga längd 74 cm, total längd 90,5 cm

Klinga lagad (slaglödd), hack och fläckar, balja saknas, Kavellindning skadad

Vapen/Medaljer

Makadamgatan 11, Helsingborg

Officersvärja svensk 1700-tal

Budhistorik (9 bud)
4598759
4598750
4598748
1 300
4598356
4598353

Slutpris SEK:
212 EUR, 241 USD
Utropspris SEK:
3 500

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 339 kr.