Rökelsekar brons

604380

RÖKELSEKAR, brons, Kina, 1800-talets slut, hexagonal form, med hänklar, patinerad, genombrutet lock med dekor i form av fohundar samt svastikabård, höjd inkl. sockel ca, längd 16 cm

Slitage

Orientaliskt, Konsthantverk

Monter 4

Rökelsekar brons

Budhistorik (20 bud)
4555699
4555670
2 800
4555696
2 800
4555670
2 600
4555695
2 400

Slutpris SEK:
290 EUR, 329 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.