Skrivskåp 17/1800-tal

604370

SKRIVSKÅP, omkring år 1800, ek, intarsia med kompassrosor, överdel inredd med hyllplan och skedhylla, underdel med fyra lådor, snedställd skrivklaff med bakomliggande lådinredning, tvådelat, höjd ca 205 cm, bredd ca 106 cm, djup ca 50 cm

PROVENIENS: Björntorps säteri, släkten Gyllenkrook/Hamilton

Åldersslitage, torrsprickor, skador

Möbler, Skåp, byråer

Baltzarsgatan 6, Malmö

Skrivskåp 17/1800-tal

Budhistorik (4 bud)

4553861
4553089
4552668
4552205

Slutpris SEK:
191 EUR, 215 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Malmö. Transportpris från 774 kr.