Värja svensk infanteriofficer

604366

VÄRJA, svensk infanteriofficer, omkring 1800, klinga med lilla riksvapnet graverat på båda sidor, text: Gustavus Adolphus Rex Sveciae, del av förgyllning kvar, dubbeleggad klinga, parerplåt vikbar på vänster sida, kavel i trä, kannelerad knapp, klinga längd 76 cm, total
längd 93 cm

Balja saknas, slitage, kavel senare, delar saknas, del av parerplåt kompletterad

Vapen/Medaljer

Makadamgatan 11, Helsingborg

Värja svensk infanteriofficer

Budhistorik (7 bud)
4598221
1 600
4592527
4597477
4592527
1 400
4597475
1 300

Slutpris SEK:
1 600
154 EUR, 175 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 339 kr.