Värja infanteriofficer svensk 1800-tal

604354

VÄRJA, för infanteriofficer, svensk, tidigt 1800-tal, eneggad klinga med skålning, klinga med etsade florala motiv, fäste i förgylld mässing, kavel lindad med mässingstråd, stor
knapp, klinga längd 80 cm, total längd 96 cm

Balja saknas, slagskador på kavel, klinga med fläckar, omarbetad

Vapen/Medaljer

Makadamgatan 11, Helsingborg

Budhistorik (10 bud)
4597170
2 400
4597162
4597168
4597162
4597157
1 800

Slutpris SEK:
2 400
232 EUR, 263 USD
Utropspris SEK:
3 500

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 300 kr.