Dräktvärja officer europeisk 1700-tal

604349

DRÄKTVÄRJA, för officer, europeisk, troligen fransk, 1700-tal, dubbeleggad klinga med ås, fäste i brännförgylld mässing, kavel i lindad mässingstråd, stor slät knapp, slät parersköld, klinga längd 80 cm, total längd 99 cm

Balja saknas, slagskador på kavel och parerplåt, klinga antingen renoverad eller utbytt

Vapen/Medaljer

Makadamgatan 11, Helsingborg

Budhistorik (2 bud)

4598766
4581973

Slutpris SEK:
34 EUR, 38 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 300 kr.