Dräktvärja för kavalleriofficer

604309

DRÄKTVÄRJA, för kavalleriofficer, tidigt 1800-tal, troligen engelsk, eneggad klinga med etsad dekor och skålning, förgyllt mässingsfäste med kavel lindad i silvertråd, parerplåt på en sida, dekorerad knapp med brett avslut, klinga längd ca 80 cm, total längd ca 94,5 cm

Balja saknas, klinga med fläckar

Vapen/Medaljer

Makadamgatan 11, Helsingborg

Budhistorik (6 bud)
4597258
4597257
1 900
4597241
1 600
4597239
4597235
600

Slutpris SEK:
201 EUR, 229 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 339 kr.