Ampel, sengustavianskt stockholmsarbete

604160

AMPEL, sengustavianskt stockholmsarbete, för fem ljus, brännförgylld mässing, behängd med olikslipade prismor i form av droppar, knappar, ovaler, piggar och romboider, krönt av plym, kronringen med dekor av lejonmaskaroner, ljusarmar i form av liggande siffran fem, mitten med hängande sfär klädd med rökfärgade glas, i botten ljuspipa med bajonettfattning, avslutade pinjekotte, lösa manschetter, höjd 70, diameter 57 cm

smärre slitage, nagg, ställvis kompletterade glas

Belysning, Taklampor

Rum 21

Budhistorik (11 bud)
4589668
8 000
4589667
7 200
4589665
6 000
4579473
4 600
4579148
3 800

Slutpris SEK:
8 000
785 EUR, 872 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.