Manskapssabel, svensk m/1831

604156

SABEL, manskapssabel, svensk m/1831, artilleriet, skålslipad klinga, kavel i svärtat trä, märke på klingås 4ARB No 322, balja blank med märkning No 31, 4ARB, klinga längd 87 cm, total längd 101 cm

Slagskador på klinga, små bucklor på balja

Vapen/Medaljer

Makadamgatan 11, Helsingborg

Manskapssabel, svensk m/1831

Budhistorik (15 bud)
4597081
1 300
4596986
4585736
4585106
4585735
950

Slutpris SEK:
1 300
125 EUR, 142 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 339 kr.