Nils Forsberg oljemålning

604082

NILS FORSBERG (1842-1934): Man i peruk och grön dräkt, signerad Nils Forsberg - 15, olja på duk, ca 98 x 64 cm

I Nils Forsbergs 'Stenbocks kurir', målad 1911, stod ett flertal av Helsingborgs profiler modell. I Stenbocks kurir finns samma man i grön dräkt som i denna senare målning men i annan pose. Möjligen kan modellen vara Konsul Rothman.

Konst, Äldre måleri

Makadamgatan 11, Helsingborg

Nils Forsberg  oljemålning

Budhistorik (10 bud)
4563705
5 000
4563701
4 200
4563696
4563693
3 400
4559584

Slutpris SEK:
5 000
483 EUR, 548 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 406 kr.