Spegel Johan Åkerblad

603899

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, stockholmsarbete i transition, signerad IÅ under krona samt Stockholms hallstämpel 1773?, dekor i papier maché, förgylld, genombrutet krön med lagergirlanger, mussla, rocailler och voluter, ramen med graverad och pikerad dekor, nedre sarg med spaljémönster och mussla, glas fasettering, ca 160x63 cm

Dekorskador, folieringsskada, senare glas, del av dekor saknas

Speglar, Selected

Rum 1

Spegel Johan Åkerblad

Budhistorik (19 bud)
4556503
13 500
4547638
13 000
4556499
12 500
4547638
12 000
4556497
11 500

Slutpris SEK:
13 500
1 303 EUR, 1 480 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.