Ikon Guds Moders beskydd

603887

IKON, Guds Moders beskydd, Norra Ryssland, 1800-talets andra hälft, med S:t Roman och andra helgon, tempera samt förgyllning på pannå, ca 30x24,5 cm

Ikonen är något avkortad på bredden, färgbortfall och slitage

Diverse, Konst, Rysk konst och konsthantverk

Ikon Guds Moders beskydd

Budhistorik (2 bud)

4556772
1 300
4545383

Slutpris SEK:
1 300
125 EUR, 142 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.