Palmvinsbehållare

603710

PALMVINBEHÅLLARE, Tikar/Ngambé, Kamerun, skuret trä beklätt med olikfärgade glaspärlor, 1900-talets början, höjd 112 cm

Proveniens: tronföljaren Titta Chare Maurice (1889-1983), därefter hans familj

Etnografica

Rum 7

Palmvinsbehållare

Budhistorik (3 bud)

4564729
500
4564296
450
4562929

Slutpris SEK:
500
48 EUR, 55 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.