Arikansk mask

603700

DANSMASK, Tikar/Ngambé, Kamerun, skal i lergods beklätt med tunn kopparplåt, 1900-tal, höjd 29 cm

Proveniens: tronföljaren Titta Chare Maurice (1889-1983), därefter hans familj

Delvis lossnade kopparplåtar

Etnografica

Kundcenter

Arikansk mask

Budhistorik (3 bud)

4563158
600
4563157
4562964

Slutpris SEK:
600
58 EUR, 66 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.