Pipa Kamerun

603646

PIPA, Ki, Bamun/Tikar, ceremonipipa i lergods, troligen 1800-tal, längd 48 cm

Proveniens: tronföljaren Titta Chare Maurice (1889-1983), därefter hans familj

Skador, många saknade delar, 2 delar medföljer

Etnografica

Rum 7

Pipa Kamerun

Budhistorik (2 bud)

4564803
4552423

Slutpris SEK:
34 EUR, 38 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.