Afrikansk mask

603637

MASK, Eshira, Gabon, skuret och patinerat/målat trä, höjd 40 cm

Proveniens: tronföljaren Titta Chare Maurice (1889-1983), därefter hans familj

Slitage

Etnografica

Rum 7

Afrikansk mask

Budhistorik (33 bud)
4564808
4 400
4564806
4 200
4564802
4564795
3 800
4564793
3 600

Slutpris SEK:
4 400
443 EUR, 503 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.