Buffelmask

603635

BUFFELHUVUD, Bamun, Kamerun, skuret trä och koppar, beklädd med olikfärgade glaspärlor mm, krage i gräs, längd 83 cm

Proveniens: tronföljaren Titta Chare Maurice (1889-1983), därefter hans familj

Hornen med lösa ändar, slitage

Etnografica

Buffelmask

Budhistorik (11 bud)
4565180
3 200
4565178
4565177
4564842
4564816
1 900

Slutpris SEK:
3 200
314 EUR, 349 USD
Utropspris SEK:
50 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.