Afrikansk bytrumma

603628

BYTRUMMA, Tikar/Ngambé, Kamerun, skuret trä och skinn, 1900-talets början, höjd 107, diameter 30

Proveniens: tronföljaren Titta Chare Maurice (1889-1983), därefter hans familj

Etnografica

Afrikansk bytrumma

Budhistorik (2 bud)

4564728
4564291

Slutpris SEK:
33 EUR, 38 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.