Korg och pall från Tikar

603627

FLÄTAD KORG, växtdelar beklädda med olikfärgade glaspärlor, diameter 33 cm, PALL, skuret trä beklädda med olikfärgade glaspärlor, höjd 32 cm, båda Tikarfolket/ Ngambé, Kamerun

Proveniens: tronföljaren Titta Chare Maurice (1889-1983), därefter hans familj

Korgen med skada i botten, pallen med slitage

Etnografica

Rum 7

Korg och pall från Tikar

Budhistorik (7 bud)
4564753
550
4564416
500
4563568
450
4562644
4563567

Slutpris SEK:
550
53 EUR, 60 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.